نشانه های طلاق عاطفی در زندگی مشترک کدام اند؟نویسنده: در شهریور ۲۶, ۱۳۹۸

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی


خانواده اولین و مهم ترین نهاد موجود در جامعه است.که حفظ روابط موجود در آن بسیار حائز اهمیت است.همان طور که بشر به درخواست خود پیوند ازدواج میبندد تا در کانون گرم خانواده به آرامش برسد،ممکن است بنا بع دلایلی از ادامه زندگی مشترک خودداری کرده و جدایی را بپذیرد.متاسفانه عوامل زیادی وجود دارد که یک ابطه زناشویی را رو به پایان بکشاند. یکی از مهمترین معضلات در رابطه زناشویی سرد شدن زوجین در روابط عاطفی خود است که با طلاق عاطفی شناخته می شود.در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این موضوع بپردازیم.

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی یا طلاق خاموش به ضعیف شدن و سردی رابطه ی زن و شوهر،روابط جسمی،عاطفی ،جنسی و گفتاری آن ها گفته می شود.هنگاهی که زوجین درکنار هم زندگی میکنند ولی رابطه آن ها خالی از احساس و توجه به یکدیگر است.در واقع جذابیت و اطمینان آن ها به یکدیگر بسیار کم شده و به غیر از ارتباطات ضروری هیچ ارتباطی بین زوجین وجود ندارد.آن ها لذتی از لحاظ با هم بودن نمی برند و نسبت به یگدیگر بیگانه میشوند.در این شرایط شاید در انجام وظایف خود نسبت به یکدیگر کوتاهی نکنند اما عشق، شور و حرارتی که در خانه و روابط زناشویی باید وجود داشته باشد،بین آن ها دیده نمی شود.

نشانه های طلاق عاطفی در زندگی زناشویی

• بیشتر وقت و عشق خود رابرای فرزندان گذاشته و به روابط زناشویی بی توحهی می کنند.
• وابستگی ها و جذابیت بین زوجین در رابطه بین آن ها کاهش می یابد.
• شور و هیجان در رابطه آن ها به طور چشمگیر کاهش می یابد.
• مشکلات گذشته را در هر مسئله ی کوچکی پیش میکشند و برای حل آن ها اقدام نمیکنند.
• اشتباهات و یا مسائل خصوصی بین آن ها به بیرون از محیط خصوصی دونفره آن ها راه پیدا میکند.
• مدت زمانی که برای بودن درکنار هم صرف میکنند بسیار کمتر از قبل شده است.
• وجود مشکلات بین خود را قبول نمیکنند یا در مقابل مشکلات سکوت میکنند.
• زمان خود را به جای باهم بودن صرف فضای مجازی و سریال های تلوزیونی می کنند.
• اشتباهات قدیمی و جدید یکدیگر را سر هر بحثی به رخ هم کشیده و یکدیگر را مدام سرزنش میکنند.
• مسائل و مشکلات کوچک رابزرگ کرده و بهانه برای مجادله می سازند.
• سرگرمی ها و تفریحات خارج از روابط زناشویی پیدا کرده و دنبال بهانه برای ترک خانه هستند.
• اعتماد بین زوجین برای حل مشکلات از بین رفته که باعث ناامیدی در حل اختلافات بین خود شده که در نتیجه دعوا و کشمکش ادامه پیدا میکند.
• زمانی که زوجین یادنگرفته اند چگونه مشکلات را حل کرده و تفاوت های بین هم را قبول کنند ،با هرگونه جر و بحث و مشکل کوچک به رابطه خود صدمه وارد کرده و در نهایت ادامه این رفتار ها باعث سردی و حل نشدن مشکلات می شود.
• روابط جنسی،جسمی،کلامی،عاطفی بین زوجین به حداقل میرسد.

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی

نکته مهم:رابطه جنسی ،ارتباط عاطفی و علاقه طرفین را تقویت میکند. نداشتن رابطه جنسی هشداری است که طلاق عاطفی در رابطه زوجین در حال پیشرفت است.همین امر باعث کاهش روابط عاطفی ،شور و هیجان و وفاداری بین آن ها می شود که میتواند باعث ایجاد روابط فرا زناشویی شود.

کیفیت زمان باهم بودن زوجین باید از کمیت آن بهتر باشد.اگر زن و شوهر فقط به حسب عادت یا اجبار باهم وقت نگذرانند و سعی کنند کیفیت و لذت مدت زمان باهم بودن را افزایش دهند قطعا احساس نزدیکی بیشتر به یکدیگر کرده و پیوند زناشویی بین آن ها محکم تر می شود.صمیمی بودن باعث میشوند پیوند بین زوجین پرورش یافته و رابطه جنسی را بهتر میکند.
“تحقیقات نشان میدهد بیش از ۶۰ درصد طلاق ریشه در مشکلات جنسی دارد.”

عوامل تاثیر گذار در طلاق عاطفی

• دورویی در روابط زوجین
• عصبانیت پرخاشگری و خشونت
• دروغ گویی
• پنهان کاری در روابط زناشویی
• لجاجت
• خود بزرگ بینی و تحقیر همسر

برای جلوگیری از طلاق عاطفی چه باید کرد؟

مشکلات شما به خودی خود حل نخواهند شد،اگر برای حل آن ها اقدام نکنید این مشکلات بزرگتر شده و قدرت میگیرند تا روابط شمارابه جدایی عاطفی نزدیک تر کنند.اگر خودتان را در یک یا چند مورد از موقعیت های بالا یافتید بدانید که رابطه عاطفی شما دچار خطر شده است و باید برای حل و فصل مشکلات خود هرچه سریعتر اقدام کنید.
اولین کاری که میتوانید بکنید گفتگویی دوستانه ،صادقانه و به دور از هرگونه پرخاشگری با همسر خود است. اگر گفتگو کار ساز نشد میتوانید از مشاورین متخصص کمک بگیرید.
توجه کنید : در صورتی که میخواهید از احساسات خود در مورد دوری عاطفی و شرایط پیش آمده درمیان بگذارید ، او را مقصر این وضعیت خطاب نکنید، او را متهم نکنید.این کار تنها موجب میشود که همسر شما حالت تدافعی در مقابل شما بگیرد.

 

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی

برای کنترل بهتر و جلوگیری از طلاق عاطفی می توانید از راه کار های زیر استفاده کنید:

به نیاز ها و انتظارات همسر خود توجه کنید

بی توجهی به نیاز های یکدیگر و توقعات بی اساس از مهم ترین عواملی است که شمارا به سمت طلاق عاطفی می کشاند.سعی کنید نیاز های خود را برای او مستقیما باز گو کنید. این کار هم به همسر شما کمک میکند تا نیاز های شما را بهتر بشناسد و همچنین او را ترغیب میکند تا نیاز های خود را با شما درمیان بگذارد.
نیاز های زنان و مردان میتواند متفاوت باشد،نیاز های زنان بهه طور خلاصه دریافت محبت، صحبت کردن ،توجه داشتن و تعهد داشتن است. و نیاز های مردان حفظ غرور او در خانواده ، تحسین و حمایت از او وبرقراری سکوت و آرامش در خانه است.

سعی نکنید او را تغییر دهید

همسر شما کسی است که پیش از ازدواج اورا انتخاب کرده اید.پس او را همانطور که هست ببینید نه همانطور که در رویاها برای خود ساخته اید.چه بسا این شخصیت خیالی نه تنها وجود ندارد بلکه باعث می شود شما به مرور زمان از تک تک رفتار های او ایراد بگیرید.سعی کنید نگاه واقع بینانه تری به اطرافیان خود داشته باشید.

برای همسر خود وقت کافی بگذارید

اگر شما دارای فرزند هستید مطمئنا درطول روز زمان زیادی برای باهم بودن دونفری نخواهید داشت،یکی از راه ها میتواند برنامه ریزی شبانه باشد.تفریح و سرگرمی پیدا کنید که هر دو از آن لذت میبرید تا کیفیت زمانی که باهم میگذرانید بالاتر رود.در این حین شما احساس صمیمیت بیشتری کرده و میتوانید احساسات خود را به یکدیگر بیان کنید.

رابطه جنسی مرتب را جدی بگیرید

برقراری رابطه جنسی هنگامی که با رابطه عاطفی با همسرتان ضعیف شده دشوار است . ولی انجام بدون شک مفید خواهد بود.
رابطه جنسی که با ارگاسم همراه باشد،هورمون اکسی توسین در بدن زنان ازاد می شود. این هورمون که به هورمون عشق معروف است باعث افزایش اطمینان و آرامش و شادی و حتی از بین رفتن مسائل ناخوشایند مانند دعوا می شود. در مردان نیز با ترشح هورمون دوپامین ،موجب تحریک مرکز پاداش دهی در مغز شده و باعث استحکام پیوند بین زوجین می گردد و شادابی ، شور و هیجان و صمیمیت بین آن دو را افزایش میدهد ،از به خطر افتادن زندگی و طلاق عاطفی جلوگیری کرده و به سلامت زندگی کمگ میکند.

مقالاتموضوعات اجتماعی

بدون نظر