ویژگی های ازدواج موفق چیست؟نویسنده: در شهریور ۲۶, ۱۳۹۸

ویژگی های ازدواج موفق

ویژگی های ازدواج موفق


به گفته قدیمی تر ها “ازدواج مانند یک هندوانه دربسته است”. یعنی یکی از رسیکی ترین و مهم ترین تصمیماتی که هرفرد برای زندگی خود میگیرد.اگر انتخاب درست و با تدبیری داشته باشیم و باز هم بقول قدیمی ها با چشمان باز و درست انتخاب کنیم میتوان گفت که ازدواج موفقی نیز خواهیم داشت.
پیامبر اکرم (ص) در این باره فرموده اند:” هیچ بنایی در اسلام از ازدواج در نزد خدا محبوب نیست”
و اینجاست که برای هر فردی سوال پیش می آید که ویژگی های ازدواج موفق چیست؟
در واقع می توان گفت که سوال بهتر این است “برای ساختن یک ازدواج موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشم؟”

گام اول ‎شناخت

گام اول در یک ازدواج موفق این است که شناخت کافی نسبت به یکدیگر داشته باشیم .شناخت بالا از عشق نیز مقدم تر است. امروزه متاسفانه دیده می شود که ابتدا جوانان به یکدیگر دل می بندند و سپس از هم شناخت پیدا میکنند.این روند در اکثر مواقع باعث شکست انسان ها در تجریبات عاطفی میشود زیرا فرد عاشق به اصلاح چشم و گوشش کرشده و منطقی فکر نمیکند.این باعث می شود که عیب های طرف مقابل خود را نبیند و یا آن ها را توجیه کرده و حتی در مواقعی این خیال خام را پرورش دهد که وجود او و عشق گرم او میتواند معشوق خود را تغییر دهد!
عشق و علاقه ای که با درک کامل و شناخت عمیق از یکدیگر به وجود آید ریشه در دل کرده و پایدار تر خواهد بود.

ویژگی های ازدواج موفق

ویژگی های ازدواج موفق

 

قدم اول در شناخت خود شناسی است

از چه راه هایی میتوان به شناخت عمیق از طرف مقابل رسید؟بهترین پاسخ برای این سوال خودشناسی است! خودشناسی یعنی چه؟ خودشناسی یعنی عیب ها و نقاط ضعف و نقاط قوت خود را به خوبی بشناسیم.گاهی عدم شناخت درست و صحیح باعث شده زن و شوهر هنگام برخورد به مشکلات ندانند باید چه کنند و چگونه برای رفع مشکل اقدام کنند.این سردرگمی ها باعث می شود تا مشکلات کوچک به مشکلات بزرگتر تبدیل شود و زندگی مشترک را به بن بست بکشاند.

گام دوم سلامت روان

سلامت روان عبارتست ازمجموعه عواملی که باعث پیشگیری از ایجاد اختلالات روحی ، روانی و رفتاری می گردد و یا به عبارت دیگر در پیشگیری از وخیم شدن اختلالات روانی نیز نقش دارد.
سلامت روان یعنی فرد بتواند از تمام قابلیت های خود برای سازگاری با محیط استفاده کند طوری که دچار آسیب نشود.
به طور کلی می توان گفت که هر چه مهارت های سازگاری ، عزت نفس و برخورداری از حمایت های گروهی و اجتماعی بیشتر باشد و در عوض استرس‌های وارده به فرد و عوامل ارگانیکی و عضوی کمتر باشد سلامت روان فرد در سطح بالاتری خواهد بود .

ویژگی های ازدواج موفق

ویژگی های ازدواج موفق

ضرورت توجه به آموزش های پیش از ازدواج

امروزه می توان از آموزش های پیش از ازدواج برای پایداری زندگی مشترک و کاهش جدایی ها و داشتن ازدواج موفق کمک گرفت. زندگی مشترک یک هدف نیست که بتوان با تدابیر مختلف به آن دست یافت، بلکه یک راه و مسیر مشترک است که باید همواره از آن مراقبت کرد و دوشادوش هم در این مسیر به جلو حرکت کرد. برخوردای زوج از آموزش ها و مهارت های زندگی و اجتماعی،آماده سازی و آموزش خانواده ها و توجه به بلوغ شخصیتی و مسئولیت پذیری طرفین، میتواند راهی برای کاهش آسیب ها و جدایی ها باشد.

در مشاوره قبل از ازدواج توصیه های لازم راجع به پیشگیری از بیماری های ارثی ، بارداری ، سن مناسب برای بارداری ، تعداد بچه ها ، فاصله بین بچه ها ، روش مناسب تنظیم خانواده و حتی مراجعاتی که باید در دوران بارداری و بعد از زایمان داشته باشید به شما داده می‌شود و شما و همسرتان با هم این توصیه ها و مراجعات بعدی ، می توانید سلامت خودتان به فرزندانتان را تضمین کنید.

یکی از خطراتی که ازدواج را تهدید میکند موضوع طلاق عاطفی است.

گام سوم مسئولیت پذیری

یکی از ویژگی های ازدواج موفق هم کفو بودن است.هم کفو بودن یعنی زن و مرد باید از لحاظ فکری،اجتماعی و فرهنگی به هم نزدیک باشند تا بتوانند یکدیگر را بهتر درک کنند.همانطور که در بالا گفتیم رشد اجتماعی برای هر فرد ضروری است.رشد اجتماعی یعنی هر فرد به سطحی از مهارت های اجتماعی دست یابد تا بتواند با مردم به راحتی زندگی کند.یکی از معیار های مهم رشد اجتماعی ، مسئولیت پذیری است.

امروزه شاهد هستیم عده ای از جوانان بار مسئولیت و زندگی مشترک خود را به دوش والیدن خود میسپارند.شانه خالی کردن مدام از مسئولیت ها برای زندگی مضر است.زیرا وجود والدین در زندگی همیشگی نیست و هرکس باید مسئول زندگی خویش باشد.

گام چهارم مدیریت مالی

امروزه بسیاری از اختلافات و مشاجرات خانوادگی بر سر مسائل اقتصادی و پول است.زندگی مشترک هزینه هایی دارد که باید تامین شوند.فشار های هزینه های زندگی ممکن است به حدی باشد که زوج هارا دچار اختلاف کند.

برای شروع یک زندگی مشترک باید برنامه ریزی داشت و مدیریت مالی را فرا گرفت و از هزینه های اضافی که زمان مجردی که شخص برای خود زندگی می کرد کاست. اگر برنامه ریزی درست از درامد ها ئ هزینه ها داشته باشیم به موقع مشکلات مالی نیز دچار آسیب نخواهیم شد. این مسئله هم حائذ اهمیت است که در این دوران که فشار اقتصادی بر دوش خانواده ها می باشد بهتر است دوشادوش هم کار کرد و تمام هزینه های زندگی را فقط در دوش یک نفر نگذاشت. تا تعادل زندگی حفظ شده و در تمامی کار ها به هم کمک کنیم.
در آخر ازدواج موفق یعنی بودن با یک همراه در زندگی تا سختی ها و خوشی های زندگی تقسیم شده و در کنار یکدیگر احساس خوشبختی کنیم.

باید هاونباید های ازدواجمقالات

بدون نظر